Bio

Jenny Berntsson f. 1978

Magna Sunnerdahls Väg 33A

197 91 Bro

0708-152732

info@jennyberntsson.com

www.jennyberntsson.com

 

 

UTBILDNING

 

2018 - 2019    Konstpedagogik i samtida konstformer, Umeå Universitet, 15 HP 

2016                  Skrivandets Förhandlingar, Konstfack, 15 HP 

2003 - 2008 Kungl. Konsthögskolan, Stockholm, Magisterprogrammet

2001 - 2003  Örebro Konstskola, Örebro

1999 - 2001    Birkagårdens Folkhögskola, Stockholm, skulpturlinjen

 

 

KONSTNÄRLIGA GESTALTNINGAR

 

2019-2020      Offentlig gestaltning/Konstnärlig gestaltning i 2 parkmiljöer, Statens Konstråd/Parkenheten Örebro Kommun, Örebro.                                konsthall 

2019                   Offentlig gestaltning, Stockholm Konst, Filtpennan förskola, Förbindelsemaskinen 

2014                   Skissuppdrag för offentlig gestaltning, Stieg Larssons plats, Umeå (Local A.)

2013                   Offentlig gestaltning, skulpturparken KonstÖn, Skärblacka, Norrköpings Kommun, Konstön (Local A.)

PROFESSIONELLA ERFARENHETER/STÖRRE KONSTPROJEKT

 

2021                   Pinnverket (BKK/UKK) Jenny Berntsson - konstnär, projektledare, konceptutveckling

                            Tillsammans med: Klas Olsson - konceptutveckling, improvisationsteater, Wichanan Glunrawd - konstpedagog och                                       projektkoordinator, Malin Anclair - dans och koreografi, Erika Hallström - producent, filmare, skapar film utifrån verket,                               Love Ojinen - fotograf/filmare + barn och vuxna  från Norberg med omnejd

2020-2021      Konstnärlig utvecklar Konstfrämjandet Västmanland, med speciellt ansvar för projektet Skogen mellan oss i Norberg.                                    Ansvar för att utveckla en konstnärlig verksamhet riktad mot barn, Barnens Konst Klubb/Ungdomarnas Konst Klubb 2019-2022      Projektledare för Beyond Verbal, Erasmus+ strategiska partnerskap projekt (Konstpedagogiskt utvecklingsprojekt),                                       Konstföreningen Torget/Ateljépedagog Förskolan Torget 

2016-                 Ateljépedagog Förskolan Torget (40%-100% i lika perioder, olika mycket)

2016-                 Ordförande, Konstföreningen Torget, driver konstföreningen, projektledning och curatoriellt

2017-19             Representant i referensgruppen för projektbidrag SLL, Kulturförvaltningen

2017-2019        Ledamot Sveriges Konstföreningar, Riks

2016-2017        Guide, frilans, Bonniers Konsthall

2016-17             Konstkonsult KC Öst

2015-17             Ordförande i ateljéföreningen Kulturskyddsföreningen

2013-14             Sekreterare i ateljéföreningen Kulturskyddsföreningen 

2015                   Tarlabaşı Community Workshop and Exhibition, i samarbete med Tarlabaşı Community Center och Pasaj Gallery,                                           Istanbul, Turkiet (Local A.)

2014                   Deltagare i Sveriges Konstföreningar utvecklingsprojekt Den nya arbetsplatskonstföreningen (Local A.) 

2014                   Öppet Hus, IASPIS

2014                   (frågan), konstprojekt under 2014-1016 med workshops/performances på Institute For Provocation, Iaspis                                                     Konstnärsnämnden, Gävle Konstcentrum, Anat and UT Shamai Community Artists Israel och offentlig miljö –                                                Stockholm, Beijing, Jerusalem (Local A.)

2011-2015        Klinik Workshopverksamhet - Klinik Pilot Sverige, Klinik Island, Klinik Alumni, Klinik studiecirklar. (Local A.)

2010                   ECoC 2010 Istanbul, Record Construct workshop och utställning

2010                   Tensta Konsthall, Tensta/Kreuzberg, konstnärlig ledare (Local A.)

2009                  Tensta Konsthall, Stockholm, Bygg Rec, workshop, projektledning (Local A.)

2009                  Local A., medskapare av konstorganisationen Local A. www.local-a.org (Local A.)

2010-2018       Grundade och drev Local A., se www.jennyberntsson.com

2007                  Konstnärligt utvecklingsarbete (R&D), “The sites of a site-specific work”

 

KONSTNÄRLIG UNDERVISNING, WORSKHOPS OCH FÖRELÄSNINGAR i urval 

 

2018                   Workshop i utställning: Sandcity Round II Kristianstad, Gropahålet, Utflykt till havet - Vattnet stiger, jorden sjunker,                                     Regionmuseet och Kristianstad Konsthall

2016                   Kursledare: Plats och material, Institutionen för keramik och glas, Konstfack

2016                   Workshop: (frågan) i projektet: Vem är jag? Skapande verksamhet för nyanlända, asylsökande, pedagoger och barn med                                Skådebanan på Nässjö Konsthall och ABF Huskvarna (Local A.)

2016                   Workshop: Back To the Future på Kolla Kultur - Kulturutbudsdagar, Stockholms stad, SLL

2015                   Opponent för kandidatprogrammet Textil på Konstfack

2014                   Föreläsning: Bästa Biennalen, Inspirationsdag -nationella och internationella perspektiv på kulturpolitiska visioner och                                   samtidskonst (Local A.) 

2014                   Föreläsning: Barnens Bästa Biennal, Huskvarna (Local A.) 

2014                   Workshop: Kungl. Konsthögskolan, grunderna i mongolisk papier-maché

2014                   Kurs: Gästlärare undervisning, Östersunds Konstskola, skulptur

2013                   Anställning: Bildlärare, Hamnskolan, Stockholm, höstterminen, 30%

2013                   Anställning: Bildlärare, Enskilda Gymnasiet, Stockholm, vårterminen, 33%

2012                   Föreläsning: Malmö Konsthögskola, om Local A. (Local A.)

2012                   Kurs: Gästlärare undervisning, Östersunds Konstskola, skulptur

2012                   Föreläsning: Malmö Konsthögskola, Local A. (Local A.)

2012                   Workshop: Weld, Kartongbyn, Stockholm 

2012                   Workshop: Skapande Skola för Örbyskolan, Inre Landskap, Stockholm

2012                   Workshop: Skapande Skola för Lundaskolan, Framtiden

2011                    Workshop: Haninge Konsthall, Kartongstad

 

SOLOUTSTÄLLNINGAR

 

2016                   Husby Konsthall, (frågan) (Local A.)

2016                   Kungsängen Konsthall, Sculptural Pavilion BRO (Local A.)   

2015                   Black Sesame Space, Institute For Provocation, Kina, Textile Architecture – Cover Me

2015                   Black Sesame Space, IFP, Beijing Kina, (the question) and (the answer) (Local A.)

2015                   PASAJ Gallery, Istanbul, Turkiet, Tarlabaşı Contemporary (Local A.)

2015                   Konstföreningen Torget på Förskolan Torget, Rinkeby, Stockholm, Arbetsplats(frågan)(Local     A.)

2015                   Gävle Konstcentrum: Screening (frågan) (Local A.)

2014                   PASAJ Gallery, Istanbul, (frågan) (Local A.)

2013                   Galleri S, Östersund

2012                   Konsthuset, Uppsala, The perfect workshop (Local A.)

2012                   Galleri Rostrum, Malmö, The workshop show (Local A.)

2011                    Haninge Konsthall, Haninge, Wind of change

2010                  Cirkulations Centralen OTW, Malmö, Paper Trails

2010                  Konstföreningen Tornet, Alingsås, Igloo Construction II

2008                 Arkitekturmuseet, Stockholm, Sandcity

2008                 Galleri Mejan, Stockholm, Igloo Construction I

 

GRUPPUTSTÄLLNINGAR

 

2016                   Vandringsutställningen Arbetets Konst, Sveriges Konstföreningar, Arbetsplats(frågan) (Local A.) – Förskolan Torget                                    Rinkeby, Kristallens Förskola, Husby Konst och Hantverksförening, Konst i Clava, BoRex

2016                   Triennalen för samfundskonst, Promotion Centre Finland, Vasa – Korsnäståget, Sculptural Pavilion, (Local A.)   

2016                   Konsthall C, Back to the Future II, med Secil Yaylali (pedagogiskt- och utställningsprojekt)

2016                   Barn och ungdomskonst-biennalen, Istanbul, Sculptural Pavilion, (Local A.)

2015                   Short Video Biennial 2015, P74 Gallery, Ljubljana, Slovenia, Konstön video (Local A.)

2015                   Imago Mundi, konst, utställning och bokprojekt, Squatting, tillsammans med Marie Fahlin

2013                   Norrköpings Konstmuseum, Acting in the city, Konstön (Local A.)

2013                   festival:display, Weld, Fodral, med Marie Fahlin

2013                   K.R.O.P.P., Uppsala Konsert & Kongress, Fodral, med Marie Fahlin

2012                   Weld, Performing MOVING MATTER & SIDE_SITE, med Marie Fahlin

2012                   Trollhättans Konsthall, Paper Trails 

2012                   Weld, Stockholm, MOVING MATTER & SIDE_SITE, med Marie Fahlin

2011                    Galleri 21, Malmö, Paper Trails

2011                    Supermarket, No Budget Performance, Stockholm, Lilla Elefanten drömmer, med Annika Kupiainen

2010                   Weld, Stockholm, Exchange Me, med Marie Fahlin

2010                  Kulturhuvudstadsåret, Européen Capital of Culture 2010, Istanbul, Cennet Culture Center,

                            Kücükcekmece och Bülent Ecevit Culture, Kartal, Record Construct workshop och utställning (Local A.)

2010                  Studio 44, Stockholm, No Budget Performance, Lilla Elefanten drömmer, med Annika Kupiainen

2010                  KC Väst, Göteborg, Absolutely free, Igloo Construction II

2010                  I en klang av tystnad, Östersund, Sårbarhetens spöke

2009                 Kulturfestivalen & Moderna Dansteatern, Stockholm, c/o natten, med Marie Fahlin

2008                 Det offentliga rummet, Stockholm, Syn, med Marie Fahlin

2008                  Marabouparken Annexet, Syn, med Marie Fahlin

2008                 Härnösand Friluftsmuseum, Art Camp, Death by Geography

2008                 Bildmuseet Umeå, “Nomad by Heart”, Art Camp, Igloo Construction I

2008                 Magisterutställning, Kungl. Konsthögskolan, Fredsgatan 12, Sandcity

 

 

STIPENDIER OCH RESIDENCE

 

2016                   Projektbidrag för Sculptural Pavilion, Konstnärsnämnden 

2016                   Helge Ax:son Johnssons Stiftelse, Researchresa till Indien, 2 veckor

2015                   IASPIS ateljéstipendium Beijing, Kina, Institute For Provocation, september – november

2015                   Residence Konstföreningen torget på förskolan Torget Rinkeby, februari - april

2014                   IASPIS ateljéstipendium i Stockholm, april-september 

2013                   Konstakademin, resestipendium 

2012                   Residence Galleri Rostrum, Malmö, 2 veckor (Local A.)

2012                   Weld Residens tillsammans med koreografen Marie Fahlin

2010                   Weld Residens tillsammans med koreografen Marie Fahlin

2010                   Konstnärsnämndens 1 åriga arbets-stipendium